Cyfrowe publikacje dla dzieci stają się coraz popularniejsze. Od kilku tygodni coraz częściej piszecie do nas, pytając o możliwości wydawania książek dla dzieci na iPadzie.
Jeśli jesteś autorem książki dla dzieci lub wydawcą, z tego artykułu dowiesz się, jak opublikować książkę na urządzeniach mobilnych Apple bez znajomości programowania.
Tablety na dobre wkroczyły do naszego życia. Badania przeprowadzone przez „YouGov” pokazują, że w Wielkiej Brytanii coraz więcej kobiet staje się posiadaczkami tabletów i to właśnie one są ich głównymi użytkowniczkami, a sama liczba tych urządzeń rośnie w skali globalnej (np. w drugim kwartale 2013 roku Apple sprzedało blisko 20 milionów iPadów). Jest to zapewne jeden z czynników przyczyniających się do tego, że tablety coraz częściej trafiają w ręce najmłodszych użytkowników.

Również tablet coraz częściej staje się zabawką w rękach coraz młodszych dzieci. Wierzymy, że to doskonałe narzędzie, które w rękach świadomego rodzica może wprowadzić dziecko w magiczny świat bajek, jednocześnie stymuluje rozwój dziecka i integruje rodzica i dziecko w zabawie. Widzimy w tym ogromny potencjał publikacji dla dzieci na iPada. Dlaczego? Ponieważ korzystanie z iPada jest tak samo intuicyjne, jak korzystanie z książki. Co więcej, dziecko może poznawać historie przedstawione na uroczych obrazkach, powiększając wybrane elementy i przesuwając je w różnych kierunkach małymi paluszkami.
Publikowanie cyfrowe dla dzieci na iPadzie krok po kroku
- Aby opublikować książkę dla dzieci na iPadzie, podziel ją na rozdziały.
- Dodaj piękną okładkę do każdego rozdziału, która zainteresuje zarówno rodzica, jak i dziecko.
- Każdy rozdział to osobny plik PDF, który będzie oferowany subskrybentom książki.
- Wyślij wszystkie pliki PDF zawierające rozdziały (lub zacznij od pierwszego) na swoje konto PressPad.
- Ustaw cenę subskrypcji dla wszystkich rozdziałów (jeśli chcesz, możesz również ustawić osobną cenę dla każdego rozdziału).
- Rozdział po rozdziale opublikujemy książkę w App Store jako natywną aplikację, którą każdy użytkownik iPada lub iPhone’a będzie mógł kupić bezpośrednio ze swojego urządzenia.
Piękne ilustracje i piękne okładki sprawiają, że książka jest bardziej atrakcyjna. Dzieci uwielbiają historie opowiedziane za pomocą kolorowych obrazków i mogą w nie wskoczyć od razu podczas manualnej interakcji z grafiką z pomocą rodzica. A to właśnie kobiety decydują się na pozostanie z dziećmi, szczególnie w czasie pandemii.
Wskazówka: Czy wiesz, że mężczyźni publikują więcej prac naukowych niż kobiety, a macierzyństwo odgrywa tu kluczową rolę.
Według Carole Leach, która jest autorką książek dla dzieci w Diamond Books „Książka jest ubrana w okładkę„. Tak bardzo spodobała mi się ta metafora, że postanowiłem porozmawiać z ilustratorami o okładkach książek dla dzieci. Moim partnerem do rozmowy był Jason Buhagiar, który jest ilustratorem książek dla dzieci i różnych publikacji.
Jason Buhagiar jest maltańskim ilustratorem cyfrowym. Studiował i ukończył projektowanie graficzne, ale zamiast tego wybrał karierę ilustratora.
Cześć Jason, mam zamiar zadać ci kilka pytań na temat publikacji dla dzieci i twojej pracy. Czy możesz wyjaśnić, jaki jest główny cel projektowania okładki książki dla dzieci?
Jason: Okładka książki wymaga wyjątkowej kreatywności, aby zaskoczyć odbiorców, a także musi być atrakcyjna i ekscytować czytelnika książką. Okładka powinna oddawać ducha książki. Odbywa się to za pomocą obrazów, kolorów i tekstu. Obrazy mogą być ilustracjami lub zdjęciami, które pokazują główny element historii. Grafika może przedstawiać głównych bohaterów, ważny przedmiot lub wydarzenie z historii. Szukając pomysłu na okładkę książki, projektant może chcieć spojrzeć na udane okładki książek z tego samego gatunku. Projektanci powinni jednak unikać kopiowania innych okładek książek. Zamiast tego powinni zastanowić się, w jaki sposób mogą ulepszyć istniejące okładki i uczynić je wyjątkowymi dla książki.
Czy są jakieś specjalne techniki używane przez ilustratorów podczas pracy nad książką dla dzieci?
Jason: Ilustracje i tekst powinny odzwierciedlać nastrój książki. Na przykład czcionka tekstu książki dla dzieci jest często zaokrąglona i zabawna. Klasyczna literatura często wykorzystuje tradycyjne czcionki szeryfowe na okładkach książek. Kolor jest ważną decyzją przy tworzeniu pomysłów na okładki książek. Nawet jeśli potencjalni czytelnicy nie są świadomi jego wpływu, kolor wpływa na nasze nastawienie do przedmiotów. Okładki książek dla dzieci są zazwyczaj w jasnych, wesołych kolorach, które byłyby atrakcyjne dla dzieci.
Czy okładka powinna przyciągać uwagę dzieci lub rodziców?
Jason: Mówi się nam: „Nie oceniaj książki po okładce”. Cóż, dzieci robią to cały czas. Pierwsze wrażenie dziecka na temat książki jest zwykle kształtowane przez ilustracje. Zaangażuj więc dzieci w wybieranie książek ze wspaniałymi, przyciągającymi wzrok ilustracjami, które aż proszą się o odkrycie. Przeprowadzaj „spacery obrazkowe” po książkach, przeglądając strony, aby przyjrzeć się obrazom i omówić to, co widzisz, zanim zaczniesz czytać. W ten sposób ilustracje przyciągną nawet najbardziej opornego czytelnika.